Vedení vášňou pre vynikajúci zvuk
Pred tridsiatimi rokmi sme sa v NAD (s pôvodným významom Nová Akustická Dimenzia) rozhodli založiť nový druh audio spoločnosti. Boli sme skupinou veteránov audio priemyslu: výrobcovia, predajcovia, distribútori a predovšetkým poslucháči hudby. Hnala nás vášeň pre vynikajúci zvuk a nechceli sme podľahnúť diktatúre marketingových agentúr a prílišnej komplikovanosti audio výrobkov, ktorá v audio priemysle začala prevládať. Chceli sme ľuďom dávať to čo naozaj chceli namiesto toho čo im iný chceli predať.
Audio priemysel, do ktorého sme v roku 1972 vstúpili, bol tvorený ľuďmi, ktorí vyrástli z jeho zákazníkov z 50tich rokov. Ľudia ktorí chceli mať doma niečo o trochu lepšie ako masovo vyrábané rádiá a gramofóny vyhľadávali zariadenia určené pre ozvučovanie a zostavili si z týchto neskladných krabíc svoju posluchovú aparatúru ako najlepšie vedeli. A niektorí z nich založili dokonca firmy, a začali vyrábať to, čo sami nevedeli nikde kúpiť. Potom prišla rocková revolúcia šesťdesiatych rokov, záujem o dobré vybavenie sa už nedal ignorovať, takže hlavní hráči elektronického priemyslu začali žať výsledky práce audio pionierov. Priniesli však so sebou tiež hodne zdražovania, komplexnosti a preháňania. Marketingovým úsilím narobili okolo seba toľko rozruchu, že si mnohí ani nevšimli, že "vo viedenskom rezni už nie skoro žiadne mäso".
My sme chceli opäť poukázať na zmysel tohto snaženia. Na realitu, ktorá je skrytá za všetkými tými gombíkmi a stále drahšími prednými panelmi. A snažíme sa to robiť dodnes. Poukazujeme na to každým jedným kúskom, ktorý vytvoríme. Skutočným zmyslom výroby audio zariadení je zrejme zábava - verný zvuk hudby a filmov, ktorý vás zaujme. Veľkou časťou zábavy pri kúpe audio komponentov je práve ten proces rozhodovania a diskusií o tom, ktorý zvuk je vernejší a bližší realite. Sme jedni z tých, ktorých to baví najviac, ale okrem toho sa snažíme nespúšťat oči zo zmyslu tejto zábavy. Myslíme si, že je najlepšie definovaná týmito tromi kvalitami: Kvalitou zvuku a obrazu, hodnotou a jednoduchosťou.
Tu je rýchly pohľad na to, čo tieto parametre pre nás znamenajú a tiež čo znamenajú pre našich zákazníkov.
V zvukovej elektronike ide hlavne o to, aby krivky signálu, ktoré vychádzajú k reprosústavám boli čo najpodobnejšie, alebo najlepšie identické ako tie, ktoré boli pôvodne nahraté mikrofónmi pri živom vystúpení. Mali by vyzerať úplne rovnako ako tie pôvodné. Mali by mať rovnaké časové a dynamické vzťahy aké mali pri nahrávaní. NAD zariadenia sú navrhnuté a určené práve na to a nevnášajú do tohto procesu žiadne filtre aj keby mali pôvodnú realitu skrášľovať.
Tento proces môže byť aj celkom zložitý. A keď stúpame po stupnici od úrovne živý cez veľmi reálny až po "zdá sa mi že som tam", je potrebné stále viac náročných detailov urobiť správne. To si vyžaduje obrovskú dávku pozornosti a zmyslu pre detail. My sa sústredene koncentrujeme na každú fázu výrobku. Od nápadov, konceptu, cez návrhy obvodov až po hotový produkt, ktorý príde do zákazníkovej obývačky a tiež na jeho odolnosť.
Jasne prehlasujeme, že každý NAD komponent je navrhnutý a vyrobený tak aby vás jeho reprodukcia zvuku uspokojila. Aby bola realistická a detailná a aby presvedčivo pripomínala pôvodný zdroj zvuku.
Pri našom podnikaní máme zámer slúžiť inteligentným ľuďom, ktorí chcú minúť práve toľko, koľko je potrebné a nie je im úplne jedno aká je na tovare cenovka. Základným princípom NAD návrhárskej filozofie je pravidlo, že dobre navrhnutý komponent nikdy nemôže stáť viac ako je nevyhnutne nutné. Pri návrhu zariadení sú pre nás výzvou skôr dômyselné riešenia ako vopred stanovená cenová hladina. Najprv si ujasníme, v akých cenových úrovniach možno pri návrhu realizovať kvalitatívny posun vpred a potom sa zameriame na to, čo by sme od takého výrobku ako zákazníci sami očakávali. Kladieme si za cieľ radšej uspokojiť zákazníkov pri bežnom posluchu našich zariadení v ich obývačke ako ich presviedčať tovarom vystaveným na pulte v predajni. Chceme aby ste si na prvý krát vybrali dobre, aby ste nemuseli vydať tŕnistou cestou nekonečného hľadania dobrého zvuku. Dúfame, že naši zákazníci dostanú od nás vždy aspň o trochu viac ako čakali.
Naša logika nám hovorí, že keď navrhujeme zariadenia s maximálnym pomerom hodnoty a výkonu, že takmer vždy navrhujeme vlastne zariadenia s najlepšou reprodukciou v reálnych podmienkach. Pýtate sa prečo?
Pri audio zariadeniach je prílišná komplexnosť nepriateľom dobrej reprodukcie. Každý krok pri vývoji komplikovaných obvodov je ďalšou možnosťou urobiť niečo nesprávne. Môžete tým pridať niečo, čo zdegraduje výslednú presnosť zvuku, možno práve preto, že signál na ceste k poslucháčovi musí tiecť okolo ďalšieho rohu. Z nášho uhla pohľadu často kráča nepotrebné komplikovanie a tým pádom aj navyšovanie ceny s nechceným skreslením niektorých dôležitých parametrov reprodukcie. Snaha o jednoduchosť a zvyšovanie hodnoty prirodzene vedie k tomu spôsobu myslenia, ktorého výsledkom je výnimočnosť.
Snažíme sa nepreskočiť žiadny krok, ktorý je potrebný pre dosiahnutie nekompromisnej reprodukcie. Na druhej strane tam, kde iní idú okľukou sa snažíme vždy nájsť priamu cestu k cieľu. A výsledkom je zvuk, podobný čistému tónu majstrovského piana. Pri našich zariadeniach si to nemôžete nevšimnúť. Nemôžete si tiež nevšimnúť vysokú úroveň hudobných detailov, ktoré sú priamym dôsledkom toho, že do našich zariadení nedávame nič, čo tam nepatrí.
Jednoduchosť má ďalšie dve výhody. Jednou je, že keď veci robíte jednoducho a priamo, je oveľa ľahšie a pravdepodobnejšie dosiahnuť optimálnu reprodukciu. Nadbytočné gombíky alebo funkcie do toho vnášajú len ďalší nedefinovateľný zmätok. Za druhé, keď dosiahnete vynikajúci zvuk zo skromne vyzerajúceho audio zariadenia vám prinesie špeciálny druh zadosťučinenia. Každý, kto sa pozrie na jednoduchý tmavý predný panel NAD komponentu z rady Classic vám hneď povie že to je určite NAD.
Keď však ide o reprodukciu zvuku, tak sme všetko, len nie skromní. Každý cent, ktorí sme ušetrili na pozlátkach a nepotrebných ozdobách, ktoré by aj tak zaujali len na pulte supermarketu, sme namiesto toho investovali do extrémne kvalitných súčiastok vo vnútri. Vo vnútri našich tmavosivých krabíc nájdete také súčiastky, ktoré by ste inde našli len vo veľmi drahých zariadeniach. Sústredíme sa do vnútra, kde to má zmysel. A to môžete poľahky počuť.
Firma NAD vyrába hifi komponenty s excelentným zvukom aj vďaka použitiu netradičných technologických riešení. Tam, kde všeobecne známe technologické postupy nestačili, pristúpili k vlastným riešeniam, len aby dosiahli požadovanú úroveň reprodukcie hudby.
Uvádzame malý slovník použitých technológií, vrátane tých, ktoré boli vyvinuté priamo firmou NAD:
Zosilňovače a receivery používa pôvodnú NAD technológiu zosilňovačov POWER DRIVE™ pre zachovanie presnej a lineárnej reprodukcie vo všetkých kanáloch bez ohľadu na pripojený reproduktor. Toto účinné unikátne zapojenie napájacích zdrojov umožňuje dosiahnuť neobvykle vysoký dynamický výkon, ktorý zostáva zachovaný aj pri nízkych záťažových impedanciách. Výsledkom je dynamický a detailný zvuk, ktorý nie je obvyklí u prijímačov v stereo alebo multi -kanálovom režime.
"Mäkká Limitácia". Keď je zosilňovač budený príliš veľkým signálom, produkuje skreslenie (clipping-limitácia), ktoré počujeme ako ostré skreslenie a môže tiež poškodiť reprosústavy. Zosilňovače NAD sú vybavené funkciou Soft Clipping. Pri jej použití sa sínusoida hudobného signálu pri prebudení jemne "zaoblí". Výsledkom je oveľa čistejšia reprodukcia zvuku a reprosústavy sú tiež chránené proti poškodeniu.
NAD Link je komunikačná zbernica, ktorá prenáša príkazy z diaľkového ovládača medzi jednotlivými komponentami NAD. Pri použití tohto systému môže receiver alebo CD prehrávač NAD fungovať ako hlavný ovládací komponent a posielať príkazy iným výrobkom vybaveným funkciou NAD Link, ktoré sami osebe nie sú diaľkovo ovládateľné, napr. NAD tunery, kazetové prehrávače atď.
"Holmgrenove sieťové transformátory". V zosilňovačoch NAD sú použité vysoko účinné toroidné sieťové transformátory. Bežné toroidné transformátory môžu byť citlivé na nízke jednosmerné zložky v sieti, čo má za následok mechanický brum alebo bzučanie.
Holmgrenov toroidný transformátor eliminuje tento bočný efekt. Okrem toho má minimálne magnetické vyžarovanie, takže neovplyvňuje citlivé komponenty umiestnené v tesnej blízkosti, ako sú napr. prenosky.
"Systém pre obnovu priestorovosti". Väčšina poslucháčov hudby sa neuspokojila s bežne dostupnými efektami na A/V prijímačoch (Hall, Stadium, Church módy, atď.). NAD sa vybral iným smerom a vyvinul nový DSP mód, ktorý skutočne zlepšuje reprodukciu dvoj kanálových nahrávok reprodukovaných surround systémom. Tento nový mód nazvaný EARS bol veľmi dobre prijatý recenzentmi A/V zariadení. Väčšina stereo nahrávok obsahuje priestorovú informáciu. EARS pracuje s touto informáciou a posiela ju do zadných reproduktorov. Odstráni z nej zložku, ktorá je vo fáze s ľavým a pravým kanálom a výsledný signál pošle do stredného reproduktora. Taktiež rozšíri stereobázu predných kanálov, aby sa zmenšila dominancia stredového reproduktora, čo je prospešné hlavne pri úzkom umiestnených predných reproduktoroch. Špeciálnou DSP úpravou redukuje hluchú oblasť medzi prednými a zadnými reproduktormi. EARS tiež úspešne dekóduje maticové surround nahrávky Dolby ProLogic s prekvapivým výsledkom.
"Obvod nastavenia podľa impedancie". Viac ako dvadsať rokov sú NAD zosilňovače známe svojou schopnosťou dodať efektívny výkon s vynikajúcou výkonovou rezervou, takže dynamický výkon ďaleko prevyšuje nominálny udávaný výkon. Na rozdiel od mnohých zosilňovačov zvlášť tých zabudovaných do prijímačov s ľahkosťou zvládajú komplexné reproduktorové záťaže nízkych impedancií a nielen jednoduchý 8 Ohmový zaťažovací odpor, používaný pre výpočet "ohromujúcich" výkonov. Naša ďalšia inovácia, ktorú sme nazvali ISC posunula naše zosilňovače ešte o priečku vyššie. Tento obvod trvalo kontroluje impedanciu pripojených reproduktorov a reguluje napájanie tak, že nominálny výkon je rovnaký aj pri rôznej záťažových impedancii a zväčšuje sa tým výkonová rezerva zosilňovača. Toto nové zapojenie si vyžaduje menej chladenia a pritom je schopné zvládať komplexné impedančné záťaže až do 2 Ohmov.
"Zväčšený dynamický výkon". Dynamické špičky v hudbe trvajú zvyčajne iba zlomok sekundy. Zosilňovače NAD, ktoré sú vybavené EDP, sú schopné krátkodobo dodať štvornásobne vyšší výkon v porovnaní so sínusovým výkonom uvedeným v parametroch, takže sú schopné bez problémov preniesť tieto hudobné dynamické špičky. Zosilňovač s EDP zapojením má okrem bežnej napájacej časti pridaný napájací obvod s vyšším napätím. Tento obvod sa spína len v prípade potreby vyššieho výkonu, aby si zosilňovač poradil s hudobnými špičkami. V tichších pasážach sa tento obvod odpojí. Výsledkom je väčšia účinnosť zosilňovača a teda nie je potrebné použiť veľké chladiče a ventilátory.